Úvod / Tipy z Talianska

Aké sú efekty slniečka na naše zdravie?

25. 02. 2017

Pokožka vystavená slniečku zvyšuje hodnotu vápnika v tele, aktiváciou vitamínu D, ktoré následne posilňuje kosti predovšetkým u malých detí, mládeže v čase puberty, v tehotenstve a u osôb staršieho veku. Práve tieto obdobia bývajú v ľudskom živote kritické a sú charakteristická práve zvýšenou potrebou vápnika a vitamínu D.

Aké sú škody na zdraví, ak sa slnku zdravý člověk vyhýba?

Bez slnka nie je aktivovaný vitamín D, následne v kostiach dochádza k nedostatku vápnika. Výsledkom môžu byť choroby ako krivica, osteoporóza alebo časté zlomeniny kostí.

A nielen to. Vitamín D má imunologický charakter, je preukázané, že pomáha prevencii respiračných chorôb, udržuje pod kontrolou astmu, atopický ekzém, je prevenciou autoimunitných ochorení (cukrovka, roztrúsená skleróza, artritída), ukázalo sa, že má pozitívny vplyv na tých, ktorí trpia depresiami alebo schizofréniou. Rozľahlé svetlé pláže plné slniečka, dlhé prechádzky pozdĺž mora od apríla do septembra v prímorských lokalitách, ktoré sú vzdialené od industriálnych miest (ktorých znečistenie ovzdušia bráni prenikaniu lúčov UVB), strava bohatá na ryby, to všetko zaručuje ideálnu hodnotu vitamínu D, ako pre dospelých tak pre našich najmenších. Minimalizujeme tak prirodzenou cestou farmakologickú liečbu.

Podľa najnovších štúdií len 9,3% detí v talianskej Verone má ideálnu hladinu vitamínu D, všetci ostatní trpia jeho nedostatkom. (Štatistický výsledok detí v SR nemáme k dispozícii). Deti dnes až príliš chránime pred lúčmi UV používaním opaľovacích krémov s vysokým UV, vozíme ich málo k moru a trávia veľké množstvo času zavreté v miestnostiach, dopravných prostriedkoch alebo v mestách.

Reguluje slnko našu dobrú náladu a dobrý spánok?

Samozrejme. Slnko stimuluje v ľudskom mozgu produkciu serotonínu, hormónu "dobrej nálady". Serotonín je hormón, ktorý ovplyvňuje okrem dobrej nálady aj chuť do jedla, kvalitu spánku, prah bolesti, má veľmi silný vplyv na ľudský mozog: jeho nedostatok môže mať za následok depresiu, strach, agresivitu, nadmerné prejedanie, nespavosť, bolesť hlavy a ďalšie ťažkosti, ktoré nás denne prenasledujú. Dôkazom je "pocit šťastia", ktorý nás ovládne, akonáhle prídeme k moru.

Mnohé antidepresíva reagujú tým, že blokujú vstrebávanie serotonínu, ktorý obnoví vlastný potenciál, pretože osoby trpiace depresiou majú jeho nedostatok. To isté platí pre mnohé analgetiká, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu.

Horká čokoláda produkuje enzým, ktorý má funkciu podobnú ako serotonín a takmer všetci vedia, že konzumáciou čokolády sme spokojnejší. Dovolenka pri mori má rovnaký efekt na náš centrálny nervový systém ako konzumácia čokolády, používanie antidepresív, analgetík, preto predovšetkým pediatri majú morálnu povinnosť pobyt pri mori odporúčať.

2010 - 2024 © Italia Travel - nejlepší dovolená v Itálii
Vytvořilo Plugo.cz - tvorba e-shopů